Barvy

Přesný vzorník barev Vám nemohu poskytnout. Kůže je přírodní materiál, ne všechny mají stejný odstín, a to ani v surovém stavu. Na každý kus se tedy barva chytne trochu jinak, to platí u kůží průmyslově barvených i u těch, které musím nabarvit sama. Odstíny barev jsou tedy spíš orientační.

Přírodní kůže. Zde jsou patrné markantní rozdíly u nebarvené kůže. Kůže se zbarvuje vlivem světla a běžným používáním (mastnota, špína). Z každé světlé se postupně stane oranžová a následně přechází do odstínů hnědých.

kožený obojek se jménem široký kožený obojek

cara

Hnědá – rezavá. Kůže má rezavý odstín, ale i tato hnědá postupně ještě ztmavne.

široký kožený obojek kožený obojek

cara

Světle hnědá kůže. Používáním kůže tmavne a s ní se mění i barva.

široký kožený obojek pro chrty kožený obojek se jménem

cara

Tmavě hnědá kůže. I tmavá hnědá má několik odstínů a používáním se barva ještě změní.

kožený obojek s bronzovým kováním kožený obojek a vodítko s bronzovým kováním

cara

Hnědá – mahagon. Používáním kůže tmavne a s ní i barva.

široký kožený obojek široký obojek pro chrta

cara

Hnědá – koňak. Používáním se barva ještě změní.

široký zdobený kožený obojek vodítko ze silné kůže

cara

Černá kůže. Černá je jediná barva, která je stabilní. Pokud je kůže příliš matná, dá se rozjasnit impregnací nebo lakem (to platí u všech barev).

stahovák s řetízkem obojek pro chrta

cara

Červená kůže. Průmyslově barvená červená má lepší stabilitu, bohužel je hůř dostupná. Většinu výrobků musím barvit sama. Barva má příliš pigmentu a tak neuškodí nalakování kvůli fixaci.

kožený obojek na velkého psa zdobený kožený obojek

cara

Bordó kůže. Bordó může být tmavší nebo světlejší, jas se dá ovlivnit lakem. Tmavé odstíny této barvy odpovídají barvě vínové.

obojek s kovovým trojzubcem široký kožený obojek pro chrty

cara

Bílá kůže. Velmi žádaná barva, ale nejhůře dostupná. Má také nejhorší stálost. Přirozené praskliny, které používáním na kůži vznikají, velmi rychle snižují její estetickou kvalitu. Každá kůže má odlišnou pružnost, proto nelze s přesností určit její barevnou životnost.

široký obojek z bílé kůže zdobený kožený obojek

cara

Zelená kůže a další barvy. Zelená, modrá, oranžová, žlutá, růžová a další méně žádané barvy jsou možné, ale ani výrobce barev nemá přesný vzorník, ačkoliv jich má v nabídce poměrně dost.

Obojky obyčejné s podšívkou široký kožený obojek pro chrty

obojky pro chrty 019

cara

Ochrana kůže. Na trhu je velký výběr prostředků pro ošetření kůže. Rozhodně je dobré kůži občas namazat, zvyšujete tím její pružnost a odolnost proti dešti. Neošetřená kůže, která nasákla vodu, praská! Mazat můžete vším co obsahuje lanolin, včelí vosk, příp. kosmetickou nebo lékařskou vazelínu.

mazání na kůži

 nahoru

 zpět